Aspir Hasat Günü Organizasyonu _ Fehimli köyü, Yenifakılı, Yozgat

Close Minimize

ASPİR HAKKINDA; Ülkemizin gen kaynağı olduğu, bozkırın verimli sarı çiçeği aspir bitkisi üretiminin arttırılması, bitkisel yağ ve biyoyakıt ihtiyacımızın karşılanması amacıyla, gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığınca üretim planlaması yapılmakta ve önemli teşvikler sağlanmaktadır.

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ülkesel bazda yürütülen Bitkisel Üretim Projesi kapsamında yağlı tohumlu bitkilerin yetiştiriciliğine ayrı bir önem verilmekte ve bölgesel ürün planlaması yapılmaktadır. İç Anadolu’nun kurak şartlarında ve nadas alanlarında özellikle aspir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır.

Yozgat İlinde, son yıllarda aspir yetiştiriciliğinde önemli gelişmeler sağlanmıştır. 2012 yılında 2 bin da’ lık ekim alanı varken 2013 yılında yaklaşık 15 bin da’lık alana yayılmış olması memnuniyet verici haldedir. Üretimin büyük kısmının sözleşmeli üretim modeli ile sanayici ve üretici arasında yapıldığı görülmektedir.

Bu çerçevede yapılan çalışmaları sonuçlarını hep birlikte yerinde görmek üzere, ilgili kurum ve kuruluşlarla, üreticiler, sanayiciler, konu uzmanları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan paydaşların katılımı ile;

Yozgat İli, Yenifakılı İlçesinin Fehimli Köyünde 3 Ağustos 2013 Günü saat 12:00’de, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir BOZDAĞ  ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi EKER’in himayelerinde “Aspir’de Hasat Günü” etkinliği Koner tarafından düzenlenmiştir.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!